Sarı Prenses Yavrulama ve Balıklarda Üreme

sarı prenses malawiSarı Prenses adını duymak bile güzel. Yaklaşık beş yaşındayım akvaryum balıkları olan bir eve misafir gittiğimizi hatırlıyorum. Adeta büyülenmişim. Zaten kim sorarsa hemen büyüyünce veteriner olacağım lafını yapıştırıyorum o sıralar. İşte akvaryum balığı merakına o dönemlerde başladık.

Benim burada yazacağım şeyler tamamen kendi deneyimlediğim ve araştırdığım yöntemlerdir. Akvaryum forumlarında bu konu üzerine 2008 yılında ufak bir çevirim oldu ondan da burada yararlanacağım tabi ki.

Sevgili dostlar, Afrika Malawi türleri içinde başlangıç seviyesindeki bir akvaryum sever için en uygun tür sarı prensestir. Aşağıda resimde de göreceğiniz üzere sapsarı gövde üzerinde siyah bir şeritle süslenmiş olan bu hayvan yeni başlayanından en profesyoneline kadar  herkesi kendine hayran bırakır. Latince adını merak edenlere de hitap edelim hemen, Labidochromis Caeruleus . Bu safhayı da geçtiğimize göre gelelim sadede.

 

Üremede Yem Etkenİ

Akvaryumculardaki balıkların çoğu sağlıksız çıkıyor maalesef, samimi bir akvaryumcu bulun derim öncelikle. Reklamından değil ama New Life Spectrum yemler gerçekten iyi. Eğer saçma sapan ucuz yemle beslerseniz balığınız kısırlaşır. Sebebi mi? Kimyasallar... Nasıl saç boyası saça zarar verirse, balığın rengini koyulaştıran yemler de aynı şekilde zarar verir sevgili dostlar.

 

Ne zaman üremeye başlarlar?

Bir yaşına gelmiş bir dişi sarı prenses ve erkek prenses erginliğe ulaşmış demektir; ancak dikkat edilmesi gereken noktalar var tabi ki hemen sırları açık edelim.

  1. Erkek dişiden iri olmalı.
  2. Daha zayıf bir erkek olmalı. (Nedenini söyleyeceğim sabredin azıcık :))
  3. 6 dişi 2 erkek sarı prenses olsa fena olmaz.
İşte bu adımlardan bazıları yerine getirilince doğru zamanda üreme başlar. Peki doğru zaman ne zaman. Dişiler olgunlaşmaya başlar ve yumurta üretirler. Bizim baskın erkek (kimileri dominant diyorlar) burun bölümünden kararmaya başlıyor. Bu dişilere gönderilen bir mesaj. Erkek cidden dişilerde bir farklılık gördüğü anda dişilere kur yapmaya başlar. Sarı prenses dişisi kaçar erkek kovalar. Bu arada diğer bir erkek vardır. Bu sarı prenses erkeğinin görevi sopa yemek oluyor maalesef. Dişi her yerde dişi erkeklerin kapıştığını görünce bir değişik oluyorlar. :) 
 

Sarı Prenses yuvasını erkek balık yapıyor.

 

İlginç gelebilir erkek korunaklı bir yere kumları kazarak bir oyuk oluşturuyor ve dişilere doğru bir titremeler bir çalımlar aman ya rabbi. Tercümesi şudur: Misafir ol gel bana börekler açarım sana :) Dişi erkeğin peşine takılıyor ve dişi yuvayı görüyor. Bizim sarı prenses dişisi çok nazlı ise erkek akvaryumu dar ediyor ortalığı karıştırıyor. Dişi hazır olduğunda o muhteşem an geliyor işte. Dişi alt yüzgeç ya da dorsav diye geçiyor olan yerden bir tüpçük çıkarıyor ve oyuğun oraya yöneliyor. Erkek olası tehlikelere karşı tetikte bekliyor. Dönmeye başlıyorlar. Bu adeta bir dans gibi izlemeye doyamazsınız. Dönüyorlar ve  dişi yumurtaları oraya döküyor, ardından da ağzına almaya başlıyor. Ağza alınan balık yumurtalarını erkek hemen döllemeye başlıyor. Dişi çenesinin altında koca bir şişlikle hamile olarak akvaryumda dolaşıyor.
 
 

Eee.. Sonra ne oluyor?

 
Akvaryum sıcaklığı önemli 26 derece idealdir. Bu sıçaklıkta balık yavruları annelerinin ağzında ortalama 25 gün duruyorlar. Sarı prensesin yaşam ortamı kayalık olduğundan anne balık elinden geldiğince yavruları bu kayalıklarda saklanarak korumaya çalışıyor. Aşağıdaki videoda ise bir yavrulukta doğal olmayan bir yavru salımı mevcut. Videonun sonuna kadar izlediğinizde ne denli yanlış bir bakım olduğunu göreceksiniz. Puffer gibi büyüdüğünde çok tehlikeli olan bir türü artı bir su kaplumbağasını aynı yerde beslemek bu hayvanlara olan saygısının azlığını gösterse de net bir vido olduğu için paylaşmak istedim.

 

Sabır öNemlİ

Eğer güçlü ve sağlıklı yeni bir nesil balığınız olmasını istiyorsanız bırakın akıllı ve güçlü olan akvaryumda hayatta kalsın. Tabi ki kayası oyuğu bol bir akvaryumdan bahsediyoruz.

Kardeş balık çİftleşse bİr şey olur mu?

Akraba evliliklerindeki gibi sıkıntılar oluyor maalesef. Renklerde solmalar, omurga sorunları, hastalığa karşı dirençsizlik gibi sorunlar genelde aynı nesilde üreyen balıklarda sıkça görülüyor. İşte bu yüzden arada sırada güçlü ve sağlıklı yeni bir erkeğin akvaryuma dahil edilmesi ve hükümdarlığı ele geçirmesinde fayda var.

Yorumlar   

 
Aytek Yıldız
+1 #24 Aytek Yıldız 20-06-2015 08:54
Alıntılandı serkan sahin:
Sa arkadaşlar bende 1 e 3d s.prenses var onları alalı 3 ay oldu ama hala yavru alamadım sebebini oğrenebilir miyim simdiden yorumlarınız için tsk ederim.


Öncelikle mevcut sarı prenseslerinizi n cinsiyetinden emin olmanız gerekiyor. Yeteri kadar büyüdüler mi bu konuda da bilgi sahibi olmanız gerek. Eğer yavru almışsanız 3 ayda üreme beklemek doğru olmaz. Yazıda Sarı Prenses'in üreme erginliğine ulaştığı zamanı yazdım. Bunun dışında kullandığınız yem ve akvaryumun tasarımı da bunda etkili. Çok aydınlık olmamalı ve Sarı prensesin doğası gereği kayalık alanlarla desteklenmeli ki güvende olabilsinler.
Alıntı
 
 
serkan sahin
0 #23 serkan sahin 19-06-2015 20:47
Sa arkadaşlar bende 1 e 3d s.prenses var onları alalı 3 ay oldu ama hala yavru alamadım sebebini oğrenebilir miyim simdiden yorumlarınız için tsk ederim.
Alıntı
 
 
Aytek Yıldız
0 #22 Aytek Yıldız 04-03-2015 19:05
Alıntılandı adem:
Simdiden teskur ederim sari perensesim yumurta aldiktan 3 4 gun sonra dokuyor zebra mapanga ve yunus bakiyorum cvbnizi bekliyorum

Mpanga ve Zebra özellikle Sarı Prensese göre daha sert balıklardır; dolayısıyla proteince zengin olan yumurtalara ulaşabilmek için dişileri rahatsız edebilirler. Bolca saklanma alanı ile bu rahatsızlık en aza indirildiği sürece balıklarınız rahat bir süreç yaşayacaktır. Mbuna grubu beraber beslenmelidir ve akvaryum boyutunuza göre sayıyı ayarlamanız gerekecektir. Sol, orta ve sağ bölüm olmak üzere 3 bölümde gruplanmalarını sağlamalısınız.
Alıntı
 
 
Aytek Yıldız
0 #21 Aytek Yıldız 04-03-2015 19:02
Alıntılandı adem:
120 65 45 akvaryum halen yavru alamadim sari prenseslerim 8 aylik ve yavru alamiyorum simdiden tesekkur ederim

8 aylık balıklar henüz olgunluklarına ulaşmadıklarınd an yavru alamamanız normal görünüyor. Siz uygun koşulları sağlayıp su kalitenizi yüksek tutmaya bakın.
Alıntı
 
 
adem
0 #20 adem 25-02-2015 08:39
120 65 45 akvaryum halen yavru alamadim sari prenseslerim 8 aylik ve yavru alamiyorum simdiden tesekkur ederim
Alıntı
 
 
adem
0 #19 adem 25-02-2015 08:34
Simdiden teskur ederim sari perensesim yumurta aldiktan 3 4 gun sonra dokuyor zebra mapanga ve yunus bakiyorum cvbnizi bekliyorum
Alıntı
 
 
Aytek Yıldız
0 #18 Aytek Yıldız 03-02-2015 20:58
Alıntılandı oğuz:
benim sorunum yawru aldıkdan 10 dk sora yawruların ters dönmesi buun sebebi ne olabilir bu yüzden hiç yawru alamıyorum (sarı prenses,yunus,mücevher,mapenga,asayi ) besliyorum sarılar 2 erkek 6 dişi var ama yawruladıkdan sora sorun oldu nedenini biliyosan cvp istiyorum


Yavrular için su koşulları uygun değildir muhtemelen. Suyunuzdaki nitrat oranını ölçmenizi öneririm. Bunun için piyasada su değerlerini ölçen ve renklerinden anlayabileceğin iz çubuklar satılmakta. Ben JBL kullandım. Diğer markalara göre daha ucuz geldiği için. Maddi durumunuza göre tercih yapabilirsiniz.
Alıntı
 
 
oğuz
0 #17 oğuz 02-02-2015 00:16
benim sorunum yawru aldıkdan 10 dk sora yawruların ters dönmesi buun sebebi ne olabilir bu yüzden hiç yawru alamıyorum (sarı prenses,yunus,m ücevher,mapenga ,asayi ) besliyorum sarılar 2 erkek 6 dişi var ama yawruladıkdan sora sorun oldu nedenini biliyosan cvp istiyorum
Alıntı
 
 
onur
0 #16 onur 08-07-2014 14:59
Bende 3 tane portakal renkli ciklet var sarı prenses ile çifleşirler mi?
Alıntı
 
 
bayram demiray
0 #15 bayram demiray 22-06-2014 13:46
Balığım erken doğum yaptırdım ne yapmalıyım. :cry:
Alıntı
 

Yorum ekle

Yorum ve sorularınızda kullandığınız dile ve Türkçe'ye özen gösteriniz.


Güvenlik kodu
Yenile

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEKLER